Jak uzyskać pożądany połysk skóry samochodowej?

Uzyskanie odpowiedniego połysku skóry samochodowej w dużym stopniu zależy od indywidualnych preferencji. Wielu kierowców jednoznacznie opowiada się za matowym obiciem, podczas gdy inni preferują możliwie najwyższy połysk.

Obicia samochodowe ze skóry

Większość stosowanych obecnie w samochodach obić wykonana jest ze skóry matowej, podobnie jak w przypadku tapicerek starszej generacji. Jednak dzięki dostępności wielu rozmaitych środków pielęgnacyjnych, a także w wyniku kontaktu odzieży z powierzchnią siedziska, skóra poleruje się niemal automatycznie. Jest to najbardziej widoczne na siedzeniu kierowcy, zwłaszcza w porównaniu z siedzeniami tylnymi.

Przywrócenie naturalnego blasku tapicerki jest jednak możliwe. W tym celu należy zastosować odpowiedni lakier do skóry samochodowej. Przy odpowiednio dużych umiejętnościach możliwe jest uratowanie nawet najbardziej zniszczonego i zużytego obicia ze skóry. Tego typu renowację wykonuje się jednak nie tylko w przypadku starych tapicerek samochodowych. Zbyt matową lub zbyt błyszczącą powierzchnię można za pomocą lakieru do skóry samochodowej odpowiednio wyregulować.

Uzyskanie perfekcyjnego połysku

Lakier do skóry samochodowej jest w stanie zlikwidować wszystkie nieestetyczne różnice w połysku. W sklepach znaleźć można również doskonałej jakości farby tonujące, z połyskiem lub matowe. Oba te preparaty działają bardzo podobnie, a wybór konkretnego produktu powinien zależeć od indywidualnych preferencji.

Tego typu środki pozwalają na niemal dowolne dopasowanie połysku tapicerki, a także przywrócenie jej pierwotnych właściwości. Stosunkowo wielu kierowców pragnie w ten sposób przywrócić oryginalną matowość zupełnie nowej skóry. Nie zawsze jest to jednak możliwe, ponieważ proces matowienia związany jest z pewnymi ograniczeniami, wynikającymi przede wszystkim ze struktury materiału.

Lakierowanie skóry samochodowej

Zanim lakier do skóry samochodowej zostanie wykorzystany, należy stosunkowo dokładnie odtłuścić powierzchnię przy pomocy benzyny lub odpowiedniego preparatu odtłuszczającego. Warto nakładać lakier w równomierny sposób, starając się rozprowadzać jak najcieńsze warstwy.

Odpowiednio satysfakcjonujący efekt uzyskać można poprzez kilkukrotne nałożenie warstw lakieru. W procesie nakładania każdej kolejnej warstwy, pomocna może okazać się na przykład suszarka. Dzięki niej nie jest konieczne odczekiwanie, aż kolejna nałożona warstwa będzie sucha.

Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na Lakiery24.com