Czym i jak pomalować hamulcowe zaciski?

Malowanie zacisków hamulcowych bardzo często zaliczane jest do prac związanych z tuningiem. Choć wielu kierowców taki zabieg uznaje za zbędny i niczemu niepotrzebny, to jednak przy jego okazji możemy zregenerować hamulce, a to znacząco podniesie bezpieczeństwo poruszania się pojazdem.

Malowanie zacisków

Malowanie zacisków hamulcowych tylko z pozoru jest zajęciem trudnym i czasochłonnym. Prawda jest jedna taka, że dzięki dostępności wielu różnorodnych preparatów (najważniejsza jest dobrej jakości farba do zacisków hamulcowych), malowanie zacisków jest bardzo proste. Kupując jednak zarówno farbę, jak i wszystkie inne narzędzia, które będą wykorzystywane przy malowaniu hamulcowych zacisków należy pamiętać, że wszystkie te elementy muszą charakteryzować się bardzo dużą odpornością na działanie wysokich temperatur. Jeśli wybrana przez nas farba do zacisków hamulcowych została dobrana niewłaściwie, bardzo prawdopodobne jest, że niezbyt długo będziemy mogli cieszyć się z ładnie pomalowanych elementów. Zamiast tego farba bardzo szybo zacznie się łuszczyć i odpadać, a przy rozgrzanych hamulcach będzie wyczuwalny bardzo przykry i trudny do zniesienia zapach spalonej farby.

Jedna z metod malowania zacisków

Jedną z metod malowania zacisków i bębnów hamulcowych zakłada pokrycie ich farbą, bez konieczności demontażu wszystkich elementów. Jednak przed przystąpieniem do prac, wszystkie elementy musza zostać odpowiednio zabezpieczone (np, przy pomocy zwyczajnej folii). Ten sposób malowania zacisków ma jedną dość zasadniczą wadę. Malowanie tym sposobem nie daje możliwości dokładnego i precyzyjnego pomalowania wszystkich elementów.

Druga z metod malowania zacisków

Zaciski i bębny hamulcowe można pomalować również po ich wcześniejszym demontażu. Choć ta metoda jest znacznie bardziej czasochłonna i wymaga większego nakładu pracy niż w przypadku metody pierwszej, to jednak jest znacznie efektywniejsza. Po pierwsze pozwala na dokładniejsze i bardziej precyzyjne pomalowanie wszystkich elementów. Po drugie przy tej metodzie dodatkowo zaciski poddawane są regeneracji, dzięki czemu poprawia się nie tylko komfort, ale również bezpieczeństwo jazdy. Tu należy jednak pamiętać, aby oprócz wszystkich narzędzi malarskich przygotować również klucze do odkręcenia jarzma oraz przewodu hamulcowego.

Farbę do zacisków hamulcowych kupisz na Lakiery24.com