O hakach słów kilka

Przewożenie towarów na znaczne odległości, wymaga specjalistycznego sprzętu. Konieczne wydaje się wynajęcie busa, w którym wszystko będzie można spakować. Wiąże się to jednak ze sporymi, każdorazowymi kosztami. Czy istnieją więc alternatywne rozwiązania? Oczywiście, choć nie są zbyt spektakularne, co trzeba od razu zaznaczyć.

Jak przewozić towary?

Kilka razy w roku istnieje konieczność przewiezienia czegoś na dość niedużą odległość. Rzadko jednak mieści się to w samochodzie osobowym, dlatego konieczne wydaje się zamówienie usług specjalistycznej firmy przewozowej.

Jak wspomnieliśmy na samym początku, generuje to niemałe koszty, których można jednak uniknąć. Ciekawą alternatywą dlatego, jest przyczepka. Można połączyć ją z dowolnym samochodem osobowym, więc każdy może z niej skorzystać. O ile, jego auto posiada hak.

Zaczepy kulowe w praktyce

Wiemy już, że aby podłączyć auto, potrzebny jest tak zwany hak holowniczy, który ma więcej zastosowań, niż wynikałoby to z jego nazwy. Przy jego pomocy można podłączać sprzęt rolniczy, przyczepki oraz przyczepy, choć w przypadku tych ostatnich, może wyglądać to odrobinę inaczej. Wszystko jednak sprowadza się jednak do możliwości domontowania do niego zaczepu kulowego.

Jeśli kiedykolwiek mieliśmy możliwość zobaczenia choćby niewielkiej przyczepki, na pewno w oczy rzucił się nam specjalny zatrzask, którym montuje się ją do samochodu. I to jest właśnie zaczep kulowy. Teoretycznie zna go większość osób, ale czy umiecie wskazać dobry model?

Jak dobrać zaczep?

Wybierając ten moduł, trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Pierwszym jest dopuszczalna masa pojazdu. Zazwyczaj jest to osiemset kilogramów, ale spokojnie można znaleźć w sieci zaczepy, które dopuszczają obciążenie sięgające nawet dwóch ton. Czemu jest to tak ważne? Jeśli element ten będzie zbyt słaby, może okazać się, że w trakcie jazdy pęknie. Skończyłoby się to na pewno kolizją w ruchu drogowym, a niesprzyjających warunkach, poważnym wypadkiem.

Kolejną rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, są zabezpieczenia przed ześlizgnięciem się zaczepu z haka. Jest to szczególnie ważne na wyboistych drogach, w których z powodu przeciążeń, zaczep może wyskoczyć ze swojego miejsca. Ponownie groziłoby to poważnym wypadkiem.

Podsumowanie:

Reasumując, odpowiednio dobrany zaczep kulowy, powinien być dostosowany do pojazdu, którego integralną częścią się stanie. Co równie ważne, nie warto na nim oszczędzać.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer