Lampy do przyczep samochodowych – czy są niezbędne i gdzie je kupić

Nikt nie ma raczej wątpliwości co do tego, że odpowiednie oświetlenie samochodu jest niezwykle istotne. Niemniej jednak, należy również pamiętać, że tak samo ważne jest oświetlenie przyczepy. Dlatego też, dla każdego jej posiadacza montaż lamp do przyczep powinien być kwestią priorytetową.

Dlaczego warto zamontować lampy do przyczep samochodowych?

Warto zauważyć, że nie montowanie lamp do przyczep samochodowych jest narażaniem się na mandat. Posiadanie lamp jest bowiem absolutnie obowiązkowe. Przepisy te zresztą wynikają z kwestii praktycznych, gdyż faktycznie, brak lamp jest pewnym niebezpieczeństwem.

Warto zauważyć, że właściciel samochodu i przyczepy naraża nie tylko siebie, ale również każdego z pozostałych uczestników ruchu. Wydaje się, że w razie wypadku z przyczepą, najbardziej ucierpi zwykle ten, który do niej dobił, a nie ten, kto ciągnie za sobą przyczepę. Ryzyko wypadku wynikającego z braku lamp do przyczep samochodowych największe jest z pewnością w nocy, na słabo oświetlonych drogach.

Jakie lampy należy kupić?

To jakie lampy do przyczep samochodowych należy kupić jest całkowicie uzależnione od tego, jaką konkretnie przyczepę się posiada. Chodzi tu rzecz jasna zwłaszcza o rozmiary przyczepy, z których najważniejsza jest szerokość.

Niewielka szerokość, poniżej 2,1 m obliguje do posiadania świateł odblaskowych i pozycyjnych. O ile te pierwsze muszą się znaleźć z przodu, nie tylko z tyłu, o tyle światła pozycyjne z przodu nie są w ogóle potrzebne.

W zdecydowanie szerszych przyczepach, same światła pozycyjne i odblaskowe to już za mało. Nie obejdzie się w tym wypadku również bez świateł obrysowych, zapewniających jeszcze większą widoczność przyczepy na drodze.

Gdzie i jak kupować lampy?

Jednym z rozwiązań, jeśli chodzi o kupno lamp do przyczep samochodowych jest nabycie ich w którymś ze sklepów internetowych. Wydaje się, że jest to o tyle polecane, że przeważnie, rozwiązanie to daje szansę na zakup lamp w stosunkowo niskich cenach. Niemniej jednak, ceny w sklepach internetowych są zróżnicowane, dlatego jeśli szuka się lamp na nieodpowiednich stronach, możliwe jest zapłacenie nawet wyższej ceny niż w sklepie stacjonarnym.

Wydaje się, że w gruncie rzeczy ważniejsze od tego gdzie kupuje się lampy do przyczep samochodowych jest to jakie są to lampy. Rzecz jasna, im wyższa jakość lamp tym lepiej, bo dobre lampy są trwalsze od tych słabych jakościowo. Jednakże, są one zwykle także droższe. Można jednak wydać nieco mniej, kupując cały, gotowy zestaw lamp.

Artykuł powstał we współpracy z Unitrailer.PL