Paleta higienieczna – logistyka transportu towarów spożywczych

Odpowiednia logistyka jest bardzo istotną częścią procesów produkcyjnych. Szczególnie ważny jest ten aspekt w przypadku towarów wrażliwych, a takimi są artykuły spożywcze i inne delikatne, łatwo psujące się produkty. Do zabezpieczenia dużych partii produktów używana jest paleta higieniczna, która jest dobrze przystosowana do tego typu funkcji.

Czym jest paleta h1?

Paleta plastikowa h1 jest to produkt przygotowany do układania na nim dużych partii opakowanych jednostkowo artykułów spożywczych, kosmetycznych, farmaceutycznych. Wszystkie tego typu towary wymagają od opakowań spełnienia określonych wymagań sanitarnych.

Postawę pod dużą ilość towaru, a taką jest paleta h1, produkuje się z bardzo trwałego tworzywa sztucznego, które musi pochodzić z pierwotnego źródła. Do produkcji tego typu palet nie dopuszcza się surowców z recyklingu, ponieważ nie spełniają one odpowiednich standardów sanitarnych.

Paleta higieniczna posiada ujednolicone wymiary. Jest idealną podstawą pod towary, ponieważ można ją ustawiać w dowolnych grupach, wykorzystując w sposób optymalny powierzchnie transportowe. Palety charakteryzują się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz nie wchodzą w reakcję z substancjami chemicznymi.

Aby paleta plastikowa h1 mogła być dopuszczona do kontaktu z żywnością, musi posiadać stosowne certyfikaty, które wydaje państwowy organ sanitarny. Tylko palety posiadające takie atesty mogą być wykorzystywane do pakowania artykułów wrażliwych.

W jakich warunkach mogą być wykorzystywane palety typu h1?

Przy użyciu palet higienicznych można transportować i magazynować produkty spożywcze praktycznie w każdych warunkach termicznych i lokalowych. Tego rodzaju podstawy transportowe pozostają w pierwotnej formie nawet przy – 30 stopniach oraz nie ulegają żadnym odkształceniom przy temperaturze do + 60 stopni.

Podczas transportu mogą zabezpieczać towary o dużej wadze. Doskonale zachowują się przy obciążeniu dynamicznym, kiedy mogą unieść nawet około 1200 kilogramów. Podczas przechowywania na paletach towarów umieszczonych na regałach ich udźwig wynosi do 800 kilogramów.

Palety h1 mogą być zatem dobrą podstawą pod duże partie towarów przechowywanych w warunkach chłodniczych, gdzie umieszcza się wyroby mięsne oraz wytrzymują mycie, które wymaga użycia wody o wysokiej temperaturze.