Transport autokarowy – na co zwrócić uwagę?

Na polskim rynku działa coraz więcej firmy zajmujących się przewozami autokarowymi. Mowa tutaj nie tylko o regularnych liniach autokarowych świadczących usługi przewozu pomiędzy określonymi przystankami, ale również przedsiębiorcach gotowych wykonać indywidualny transport na życzenie. Na co jednak zwrócić szczególną uwagę decydując się na przewozy autokarowe?

Bezpieczeństwo transportu

W pierwszej kolejności powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo samego transportu. Pomimo tego, że autobusy mają przeważnie narzucone przez producenta ograniczenie prędkości, to wielu kierowców nie przestrzega przepisów ruchu drogowego. Co więcej, najwięcej zaniedbań w aspekcie stanu technicznego pojazdów odnotowuje się właśnie w zakresie przewozów autokarowych, gdzie często przewoźnicy nie dbają o tak podstawowe rzeczy jak stan układu hamulcowego czy ogumienia. Są to bez wątpienia rzeczy istotnie wpływające na bezpieczeństwo nie tylko transportowanych osób, ale również innych uczestników ruchu drogowego.

Nowy czy stary autobus?

Pomimo tego, że przeważnie wydaje się nam, że nowszy autobus to lepszy komfort i większe bezpieczeństwo podróży, to w wielu przypadkach nie znajduje to potwierdzenia. Wbrew pozorom przewozy autokarowe realizowane nawet kilkunastoletnimi autokarami mogą być bezpieczne i komfortowe przy zachowaniu dbałości o stan techniczny autokaru. Jeżeli porównamy nowe autokary z autokarami sprzed kilkunastu lat, to wbrew pozorom stosowane rozwiązania za bardzo od siebie nie odbiegają – mowa przede wszystko o zawieszeniu i układzie napędowym. W zależności od trasy uprzyjemnić podróż mogłyby samodzielne i indywidualne systemy audiowizualne dla każdego z pasażerów, jednak na to decyduje się niewielu przewoźników.

Podsumowując, decydując się na wynajęcie autokaru wraz z kierowcą dopytujmy przede wszystkim o aspekty związane z bezpieczeństwem podróży i aspekty związane z samą stawką za transport – czy będziemy zmuszeni do pokrycia wyłącznie kosztów drogi autokaru w jedną stronę czy w dwie strony, co w momencie oczekiwania kierowcy na naszą wycieczkę, czy chociażby co w sytuacji, gdy autokar ulegnie uszkodzeniu w trasie. Wbrew pozorom niewielkie firmy transportowe nie są w stanie udzielić odpowiedzi na tak postawione pytania – w szczególności dotyczące ewentualnego transportu zamiennego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Emilbus – przewozy autokarowe