Kontrowersje wokół kontroli trzeźwości

Policyjne akcje “Trzeźwy poranek” budzą u niektórych dziennikarzy kontrowersje. Głównie ze względu na szybkość przeprowadzanej kontroli. Są tacy, którzy twierdzą, że badanie przeprowadzane przez dwie sekundy nie może dać prawdziwej odpowiedzi na pytanie czy sprawdzany kierowca prowadzi pojazd po spożyciu alkoholu. Czy rzeczywiście?

Jak wykorzystywany jest alkomat policyjny?

Wszyscy wiemy, jak wyglądają kontrole trzeźwości. Chwila dmuchania w urządzenie z niewielkiej odległości i po paru sekundach pokazuje się wynik. Kiedyś trwało to znacznie dłużej. Już nawet nie w czasach słynnego “dmuchania w balonik”, ale nawet kilka lat temu, kontrola alkomatem trwała dłużej. Czy była dzięki temu skuteczniejsza? Nie. I już wyjaśniamy dlaczego.

Alkomaty wykorzystywane w policji to obecnie najbardziej zaawansowane urządzenia na rynku. Nowoczesne urządzenia tworzą zestaw alkomatów dowodowych, których wyniki są nie do podważenia w sądzie. Dlaczego? Wyposażone są bowiem w czujniki, które zapewniają pełne bezpieczeństwo oraz dokładność pomiaru.

Alkomat policyjny ma system, który zapobiega tzw. fałszywym pomiarom, które mogą pojawić się, gdy w poprzednim badaniu wykryto alkohol. Nawet jeśli jego ślady osadziły się na urządzeniu, ponowne badanie ich nie wykaże.

Kto może kupić alkomaty wykorzystywane w policji?

Każdy. Nie trzeba mieć żadnych dodatkowych uprawnień, by nabyć sobie nawet cały zestaw alkomatów dowodowych. Na początek warto wybrać choćby jeden z alkomatów, bo da nam on pewność, że wyniki pomiaru polegają na prawdzie. Niezależnie od tego czy będziemy go używać we własnym zakresie, czy sprawdzać na przykład pracowników firmy, atestowane urządzenie jest znacznie lepsze niż jednorazowe alkomaty.

Profesjonalny alkomat da pewność, że wsiadając za kierownicę samochodu nie popełniamy wykroczenia ani przestępstwa. Często bowiem zdarza się, że czujemy się już świetnie, przespaliśmy całą noc, ale podczas policyjnej kontroli skutki wieczornego spotkania wciąż mogą być opłakane.

Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko stwarzanie śmiertelnego niebezpieczeństwa, ale też narażanie się na ogromne koszty. Z reguły wynoszą one co najmniej 5 tys. zł, a kierowca pod wpływem traci pojazdy i musi się też liczyć z wyrokiem sądowym – nawet jeśli nie spowodował wypadku czy choćby kolizji.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://alko-maty.pl/alkomaty-dowodowe-(policyjne).html